Virový deník
Počasí na Islandu v dubnu není nic moc, takže dobrý stan je základ přežití. Čas od času je fajn ho i vysušit – například když vám místňák poradí perfektní údolí s perfektním termálním bazénem, kde jsou i dvě budky na převlíkání, ve kterých se dá spát. Takže rozložíte stan do jedné z nich a následující tři dny (tak akorát na vysušení stanu na Islandu) spíte v té druhé. No a pak vám do toho nad hlavou bouchne sopka Eyjafjallajökull, vy se balíte přece jen o něco rychleji, než v pondělí ráno do práce a zapomenete tam jeden z prutů, bez kterého ten stan nestojí ani v bezvětří. Takže jak se dá přežít čtrnáct dní v dubnu na Islandu bez stanu?
- Hotely, hostely a guesthousy. Ha, ha, ha… Jako studenti jsme tady byli bez šance. Teda byli bysme, kdyby nás do jednoho po erupci oficiálně neodvezl policajt. Evakuovaní, na životě bezprostředně ohrožení turisté za ubytování neplatí…
- Chaty. Mimo sezónu jsou všechny chaty v horách zavřené, ale většinou je přístupná předsíňka s nouzovou vysílačkou. V některých se dá solidně bydlet, zatímco v některých se dá jen spát. V Thorsmorku je jedna, do které jsem se vešel úplně přesně, takže myš, co tam žije, se neměla jak dostat na druhou stranu místnosti a musela to v noci brát horem přes můj spacák.
- Veřejné hajzly :-). Znáte ten slavný vodopád hned u silnice? Jmenuje se Seljalandsfoss a je u něj parkoviště a troje veřejné WC. Ty první dvě jsou dobré tak na velkou a malou potřebu, ale to třetí, pro invalidy, je větší než můj pokoj doma, má non-stop topení, u zdi velký stůl a hlavně – nikdo do něj nikdy nechodí. Taky se tam každý den uklízí a dá se to zevnitř zamknout. Na týdenní dovolenou to sice není, ale když chcete vysušit věci a sebe (což chcete na Islandu pořád), tak lepšího místa v okolí není.
- Geysir. Kolem je spousta hotelů a kemp, které byly všechny zavřené, páč tam v dubnu nikdo nejezdí. Kousek za kempem jsou ale taky dvě polorozpadlé salaše. Nevýhodou je jako v každé salaši spousta myší, výhodou je, že do toho nefouká a neprší. Takže výhody převažují… Ke gejzíru jsou to navíc asi tři minuty pěšky a v noci a bez lidí se vám to místo začne snad i líbit.
- Auto. Ani půjčení auta není na Islandu z nejlevnějších, ale po spárování s další dvojicí turistů už se to dá přežít. Navíc to byla jediná možnost, jak si dojet zpátky k sopce pro ten debilní prut. A když už, tak v autě se dá i spát, že? I koupili jsme ve Vínbúðinu láhev chilského merlotu, odjeli na parkoviště nad Reykjavíkem, a hodinu se místo večerníčku dívali na polární záři :-).
Související články