V prosinci 2015 jsem se sebral a odjel do Asie. Aniž bych tušil jestli se ještě někdy vrátím. Je to strašně jednoduché, protože v podstatě stačí koupit jednosměrnou letenku a dát výpověď (obojí jde rychleji pod vlivem alkoholu) a pak už většinou necouvnete. Popíšu tu pár drobností, které je potřeba zařídit ještě doma před odletem, aby se vám cesta nerozsypala pod rukama. Třeba to někomu pomůže konečně se rozhoupat
Pas
O tom, kolik udělat kopií pasu a kam je všude dát tu psát ani nebudu. Mimo to je ale dobré mít minimálně jeden záložní, uložený na bezpečném místě (doma). Když vám pak ten váš primární pas během cestování někam zmizí, tak si stačí nechat poslat záložní a můžete vesele pokračovat. Teda skoro vesele, ztráta pasu je vždycky oser a nejlepší je samozřejmě nic neztrácet. Pasů jinak můžete mít kolik chcete a vyřízení trvá ze zákona měsíc a reálně tak 10-15 dnů.
Zdravotní pojištění
…se dá odhlásit, pokud odjedete na dýl, než 6 měsíců a máte sjednané cestovní pojištění pro každý jednotlivý den cesty. Obojí budou po návratu chtít prokázat, jinak musíte zpětně doplatit odpuštěné zálohy. Vyřídíte to na libovolné pobočce vaší pojišťovny během asi pěti minut. Seberou vám kartu pojištěnce a místo toho dostanete dočasný papír s datem odletu. A nejlepší na tom je, že tohle můžete provést i jako OSVČ a ušetřit si tak část odvodů.
Cestovní pojištění
Potřeboval jsem něco na rok (minimálně). Po krátném hledání vypadlo jako nejlepší roční cestovní pojištění od České pojišťovny. Při nižším nastavení limitů (v Asii stačí) to vyjde asi na 7000Kč, což je necelá polovina záloh českého zdravotního pojštění. Nic moc levnějšího jsem nenašel… Asi všechny pojišťovny umožňují sjednání online do hodiny před odletem, takže to můžete stejně jako já nechat na poslední chvíli a platit v autobuse cestou na letiště .
Plná moc
…slouží k tomu, abyste se nemuseli vracet 15000 kilometrů kvůli dvacetikorunovému nedoplatku za plyn. První je na komunikaci s úřady a váš podpis na ní by měl být úředně ověřený. Vzor se dá stáhnout z internetu. Druhou vyřídíte za pár minut a 40Kč na poště a slouží pro přebírání doporučených zásilek. Platí maximálně tři roky. No a pokud potřebujete zastoupení i pro komunikaci s bankou, tak je tu ještě třetí plná moc, kterou vydává přímo daná banka.
Netřeba zdůrazňovat, že všechny plné moci byste měli svěřit maximálně důvěryhodné osobě, které navíc ideálně nebude vadit řešit vaše průsery zatímco vy se někde na druhém konci světa válíte na pláži…
Živnosťák
…jsem neměl a chtěl jsem to udělat tak, abych nemusel platit zálohy, dokud nezačnu pracovat a zároveň se kvůli tomu nemusel vracet. Jde to třeba takto: Požádáte si o živnosťák (10 minut, hotovo do týdne) a živnost rovnou ke stejnému datu přerušíte. Tím jste v podstatě nezaměstnaný a nemusíte platit sociálce ani podávat daňové přiznání. Dál si založíte datovou schránku (na libovolném CzechPointu, 5 minut). Je lepší založit si ji jako podnikající fyzická osoba až ve chvíli, kdy máte IČO. No a až vám dojdou peníze a budete muset začít pracovat, tak stačí přes datovku poslat žádost o obnovení živnosti a přihlásit se k odvodům. Tohle se řeší přes Jednotný Registrační Formulář, existuje na to návod a program a je to jednoduché jak facka. Až jsem se sám divil…
Peníze
Je milion způsobů jak řešit peníze a výběry v zahraničí. Podrobněji se tím zabývá třeba blog TravelBible, nebo tento Facebook příspěvek. Každopádně obecná pravidla jsou asi tak tři:
- Vždycky mějte nějakou hotovost v USD, nebo EUR pro případ, že všechno ostatní selže. Já si vzal 500USD, což v opravdové nouzi stačí i na letenku domů.
- Nespoléhejte na jednu kartu. Bankomat ji sežere, ztratíte ji, někdo ji ukradne… Ideální je taky kombinace MasterCard+Visa, protože ne všude berou obě. Já zatím používám kombinaci Equa banky („klasický“ účet na který mi chodí peníze) a aplikace Revolut (na výběry z bankomatů, dobíjím přes mobil z klasického účtu před výběrem). Equa kartu si hlídám jak oko v hlavě a u Revolutu je to skoro jedno, protože je většinu času prázdná.
- Nemějte všechny peníze na jednom účtě. Stačí zneužití karty, nebo výpadek systému a jste v háji. Já mám české účty dva a ještě vymýšlím jak na nich nastavit pohyby a limity tak, aby to stačilo a přitom to bylo maximálně blbuvzdorné.
Bezpečnost a zálohy dat
Téma o kterém by se dalo psát hodiny. Když to hodně zjednoduším, tak:
- Mějte vše podstatné (kopie pasu, platebních karet, smluv, přístupové údaje, práci, …) někde v cloudu. Google Drive, Dropbox, Amazon, Microsoft… možností jsou mraky a na tohle bohatě stačí free verze.
- Opatrně na veřejných wifinách. Když už musíte zadávat heslo, nebo nedejbože číslo platební karty, tak si přinejmenším pohlídejte, že při tom používáte šifrované spojení (adresa začíná https://).
- Pokud máte laptop, není úplně od věci zašifrovat obsah disku. Tady je trochu problém, že pro většinu lidí (Home verze Windows) není tahle funkce zabudovaná a připravená v systému a musíte si to nainstalovat a nastavit sami. A to není úplně jednoduché. Zkuste třeba opensource Veracrypt.
- Takové ty zámky obrazovky telefonu, jak musíte pospojovat nějaké body, nebo zadat jakýsi PIN kdykoliv se chcete podívat kolik vám na facebooku přibylo lajků jsou hrozný oser. Ale zabrání tomu, aby se ke všem vašim mailům, kontaktům a uloženým heslům kdokoliv dostal do třiceti vteřin. A když už mu to bude trvat dýl, tak existuje třeba Android Device Manager (Apple na to má iCloud), přes který můžete ztracený/ukradený telefon vzdáleně lokalizovat, „prozvonit“, nebo kompletně vymazat.
Tolik základní věci. Příště budu pokračovat o tom, co dělat když už teda doopravdy odjedete. Ať už konečně, nebo nekonečně…